ניהול נכסים: 15 טיפים להעלות את ערך הנכס ולמקסם את שכר הדירה.

כמנהלי נכסים יש לנו עניין בהגדלת ערך הנכס – השאיפה של כל משקיע ובעל דירה להשכרה.
המטרה היא להפיק מהנכס יותר שכר דירה  ובהמשך להשקיע פחות בתחזוקה שוטפת.  בשיפורים פשוטים ולא יקרים אפשר להעלות את ערך הנכס באופן משמעותי, כך שהשקעה קטנה תניב שכר דירה גדול יותר ותשמור על הקיים ללא התעסקות מיותרת.  בהשקעה גבוהה יותר אפשר להעלות את ערך הנכס בכמה רמות למעלה.  כמנהל דירות להשכרה, עם קבלת דירה אני בוחן את האפשרויות השונות ומציג אותן לבעלים.

להלן 15 טיפים בעלויות שונות כדי להגדיל את ערך הנכס והתשואה שהוא מניב.

5 טיפים בעלות נמוכה כדי להגדיל את ערך הנכס

דברים פשוטים העשויים להעלות את ערך הנכס באופן משמעותי.  ניתן לעשות את לבד ללא אנשי מקצוע.  זה יכול לעשות הבדל עצום באופן בו הנכס ניראה.

 1. ניקיון: ודאו שהנכס נקי. מבפנים ומבחוץ. זבל, ריחות מוזרים אינם תכונות מושכות..
  על הדירה להיות מריחה מנקיון וללא שום שאריות דוחות מדיירים קודמים (מקלוני אוזניים מאחורי מיטות, אסלות מאוד נקיות, כתמי עובש במקלחת, כתמי שומן במטבח, שערות וכו’).הניקיון זה לעולם החשוב ביותר בהצגת דירה להשכרה, למכירה ובכלל.  כמנהל נכסים – זה הדבר החשוב ביותר.  לעולם לא אציג דירה שאינה נקיה.
 2. צבע: זה תמיד מפתיע עד כמה שכבת צבע עשויה להחיות ולהאיר את הדירה. צבעים ניטרליים הם אוניברסליים ומושכים את כולם.  חובה!  מנהל דירות להשכרה אחראי לעולם יקפיד על הצגת דירה צבועה (אלא אם מסוכם עם שוכרים פוטנציאליים על השתתפות בשיפוץ הדירה

        3. אזור הכניסה לדירה: להציב כמה צמחים, תיבת דואר חדשה, סידור התאורה. שיהיה נאה ומטופח.  המטרה היא להפוך את הנכס למזמין יותר

        4. אביזרים: החלפת ידיות הדלתות, שאלטרים מקובעים, ידיות לארונות מטבח, תופסני דלת תקינים. כל הדברים הקטנים האלה מנשימים חיים חדשים לחלל הדירה.

        5. עיצוב וסטייל: מיקום הרהיטים, התייחסות נכונה למרחב ולשטח. הנגיעה המיוחדת שנותנת לדירה את הייחוד האופי והיופי שלה.  הספה במקום הנכון, פינת האוכל, ואפילו עיצוב תאורה, לתת את הדעת איזה חלון לפתוח לגמרי ואיזה חלון לסגור.

10 טיפים בעלות בינונית/גבוהה כדי להגדיל את ערך הנכס

להלן הצעות מעט יקרות יותר אשר ביצוען עשוי להעלות את רמת הנכס וערכו הרבה מעבר להשקעה בו.

 1. אופי: חדר משעמם עשוי לקבל אופי על ידי הוספת פריט כמו כורסא, שולחן כתיבה וכדומה. 
 2. שינוי/הוספת חלונות או דלתות: החלפה של חלונות ישנים “מפעם” בחלונות מודרניים. החלפת דלתות ישנות בחדשות.  אפשר להסתפק בחידוש חלונות ודלתות על ידי צביעה, הוספת איטום וחידוש ידיות ומנעולים. 
 3. שינוי ריצוף: להחליף ריצוף לינוליאום שחוק או קרוע. להיפטר משטיחים קרועים ובלויים.  אם צריך – ריצוף חדש מוסיף ערך אדיר. 
 4. הפחתת רעש: אנשים אוהבים להרגיש שהדירה שלהם היא נווה מדבר… ישנן דרכים רבות להפחית רעש כגון הוספת בידוד, התקנת דלתות וחלונות בעלי בידוד כפול, הצבת שטיחים וצמחים כדי לקלוט עוד רעש. 
 5. עדכון מטבח או אמבטיה: זה לא שיפוץ מלא. יכול להיות רק חידוש פורמייקה של הארונות, החלפת ידיות של ארונות. החלפת משטחים שנהרסו בגלל רטיבות או שומן.  באמבטיה כדאי, אם צריך, להחליף אסלה, כיור או ברזים (ראש מקלחת, ברזי ניל, ניאגרה). 
 6. שיפוץ מטבח או אמבטיה: כשהמצב ללא תקנה ו”עדכון” זה רק עוד טלאי חסר משמעות על שטח הרוס – הכח חכם לשפץ. להחליף הכל, בהתאם לרמה המבוקשת, בחדש.  זה יכול להיות פשוט ופונקציונלי – אך חדש, נקי ומתאים.  השיפוץ אמרו לכלול ארונות חדשים, ריצוף, גופי תאורה, כל מה שצריך.  אם משפצים עדיף להימנע מלהשאיר “זכר לחורבן”. 
 7. ציפוי וצבע חיצוני: בעיקר בבתים פרטיים. אך גם בדירות גג, או מרפסות פתוחות. ציפוי וצבע מבודד מגשם שימנע מחדירת רטיבות לדירה (על הכנת הדירה לחורף כדאי לקרוא כאן).  בעיות תחזוקה רבות הם כתוצאה מרטיבות שמקורה בציפוי לקוי של קירות.  איטום קירות חוץ יעזור בעיקר כדי להפחית את חשבון התחזוקה השוטפת. 
 8. תכנון מחדש: להוריד קיר בין המטבח לסלון. סידור מחדש של המטבח כדי ליצור עוד שטח.  הוספת חדר אמבטיה לחדר השינה כדי ליצור “יחידת הורים”.  החלפת מיקום של חדרים כדי לתת לדירה “זרימה” נכונה יותר.  להוריד או להוסיף שטח מהסלון כדי לתרום משהו לחדר אחר או למטבח. כדאי כאן להתייעץ עם מעצב מקצועי.  לעתים עיצוב מחדש של דירה עשוי להעלות את ערכה בלי שום יחס לסכום המושקע בה. 
 9. תוספת בניה: אם זה אפשרי וחוקי. אבל גם לסיים עבודות לא גמורות כמו עליה לגג, או מדרגות למרתף. יש אפשרות גם לצרף מוסך לשטח הדירה (אפשרויות נוספות בתים פרטיים). 
 10. להסתכל ולחשוב: זה עלול לגרום להוצאה היקרה ביותר. לחשוב מה עשוי לגרום לנכס להיראות במיטבו בהתחשב במיקום, בשכונה, בביקוש, בדיירים ובכל פרמטר השייך למיקום הדירה.
  הטיפים לעייל הם כיווני חשיבה.  אך תמיד המכלול הוא שנותן את האווירה הנכונה.  הבנה נכונה של החשוב והמשמעותי יתן לנכס את הייחוד שלו, האופי ובסופו של דבר את התשואה המקסימלית.
 11. מערכות כיבוי אש וגילוי עשן: הבטיחות קודמת לכל, חשוב מאוד להתקין בבניין מערכות כיבוי אש וגילוי עשן בשילוב ספרינקלרים, מערכות אלה עשויות להציל חיים ברגעי שריפה ומצבי חירום. הקפידו לבחור ספק מהימן, בבטיחות לא משחקים. 

אהבתם? שתפו את המאמר עם חברים ומכרים. רוצים לקבל ממני עוד הרבה טיפים מועילים, עצות טובות והדרכה מעשית לטיפול נכון ורווחי בנכסים מניבים? הקליקו עכשיו על הקישור והורידו את “תשואה ללא הפתעה”, מדריך בזק שייתן לכם כלים מעשיים לבדיקת היכולת הכלכלית והמעמד המשפטי של שוכרים פוטנציאליים – במתנה ממני ולגמרי בחינם.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email